top of page

Patanjali ve Yoga'nın 8 Kolu

Güncelleme tarihi: 29 Ara 2020


Yoga Sutralar, İ.Ö. 400’lerde Patanjali tarafından yazılan, aydınlanma yolunu sistematik bir şekilde 4 bölümde 196 sutra ile anlatan bir yazıttır. Bunlara yogik kurallar da denilebilir. Patanjali bu kadim bilgileri bir araya getirmiş ve yogilere sunmuştur.


1.Yama topluma, bireylere ve kendimize zarar vermemek için nelerden kaçınmamız gerektiğini söyleyen dışsal disiplinlerdir.


2.Niyama insanlara ve dış dünyaya karşı olan kendi içsel ve kişisel tutumumuzdur. Öz disiplin halidir.3.Asana yoga pozları uygulamalarıdır. Vücudumuzdaki tüm sistemler asana sayesinde temiz ve sağlıklı kalır. Bu da bizi meditasyona hazırlar.


4.Pranayama vücudumuzdaki birikmiş toksinleri atmamıza yarayan, prana/ki/chi yaşam enerjisinin içimizde daha güçlü akmasını sağlayan nefes kontrolü ve yönlendirmesidir.


5. Pratyahara duyuların kontrol altına alınarak dış etkenlerden içe çekilmesi, çalışmalarda duyulan dikkat dağıtıcı unsurlardan kendini çekme ve dikkatin içe yönelmesidir.


6.Dharana dikkati bir doğrultuda yoğunlaştırmaktır. Konsantrasyon değildir. Açık, yargısız ve şefkatli bir şekilde dikkati bir konuya belirli bir çaba ile yoğunlaştırmaktır.


7.Dhyana bu yoldaki meditasyon da kimi zaman tefekkür halidir.


8.Samathi tüm bu çalışmaların meyvesi, varılacak son nokta, ilahi ruh ile birleşmektir. . Artık zaman alan kavramı yitirir ve varoluşumuzun ötesindeki varoluş ile bir temas başlar. Kişi bu aşamada evrendeki her şeyle birlik ve bütünlük hali içinde olur.

9 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Yorumlar


bottom of page